Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La recalcularea pensiei conform Legii 360/2023 nu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La recalcularea pensiei conform Legii 360/2023 nu corespund punctele de stabilitate cu Decizia initiala

Buna seara,
La recalcularea pensiei conform Legii 360/2023 nu este normal ca perioadele contributive la care se acorda spor de stabilitate sa fie aceleasi ca la decizia initiala de iesire la pensie?
De exemplu eu am perioada contributiva de 35 de ani , 4 luni si 17 zile, care a fost corectata la 35 de ani si 5 luni. Aceasta perioada contributiva se compune din 17 ani, 10 luni si 5 zile de conditii normale, plus 17 ani, 6 luni si 12 zile de conditii grupa I (de dinainte de anul 2001). Corectura de 13 zile care apare pe a doua decizie nu mi-o pot explica.
Ciudatenia este ca in loc sa am macar 10 ani, 4 luni si 17 zile (adica ce trece de 25 de ani), la calculul punctelor de stabilitate, am doar 9 ani, 6 luni si 9 zile. Asa mi se explica pe Decizia de Recalculare incepand cu 01 09 2024!
Adica am pierdut 10 luni si 8 zile din calculul punctelor de stabilitate!
In perioada 01 09 2009 - 31 10 2010 am avut niste perioade de somaj tehnic platite cu 75 %, dar acestea insumate ajung abia la 7 luni si 17 zile, in niciun caz la 10 luni si 8 zile!
O explicatie pertinenta de la un specialist?
Multumesc frumos!
Vasilidis, utilizator