Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Buna ziua! In anul 1993 an nascut un baietel,pe ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Buna ziua! In anul 1993 an nascut un baietel,pe teritoriul Turciei,fiind ...

Buna ziua!
In anul 1993 an nascut un baietel,pe teritoriul Turciei,fiind intr-o relatie de concubinaj cu un cetatean turc. Nasterea nu a fost inregistrata,nascand acasa. M-am intors in Romania cand copilul avea 1 an si jumatate,nu am putut sa il iau cu mine deoarece nu aveam nicio dovada ca era al meu. La revenirea in tara am primit interdictie de revenire in Turcia deoarece depasisem perioada legala de sedere in acea tara. Copilul a ramas la tata,nu stiu cum a reusit sa ii intocmeasca actele de identitate trecand numele meu la mama. Acum,dupa 30 ani,fiul meu ma intreaba daca poate dobandi cetatenia romana. Credeti ca este posibil?
Da. va trebui sa solicite transcrierea certificatului de nastere la autoritatile romane. Ise va elibera certificat de nastere romanesc si i se va aloca un cnp romanesc. va putea sa isi faca si acte de identitate romanesti inclusiv pasaport