Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va salut. Caut consultanță privind codul muncii. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va salut. Caut consultanță privind codul muncii. Intampin și ...

Va salut. Caut consultanță privind codul muncii.

Intampin și eu o problema legata de locul de munca, puțin mai alambicata.

În 2016, am fost angajat de o companie a unui consiliu local, iar în 2020 pana in prezent, am fost transferat de aceasta la o alta societate a aceluiași consiliu local, dar fără ca eu sa îmi dau acordul.
Între timp, mie noua societate, mi-a facut acte adiționale de schimbare a încadrării, cat si a salariului, la contractul din 2016 pe care îl aveam cu cealaltă societate, iar acum am fost retrogradat din funcție, făcându-mi act adițional la același contract .

Nu știu cat este de legal, dar aș dori dacă există printre domniile voastre , cineva care îmi poate oferi consultanță pe codul muncii.

Vă mulțumesc anticipat
Ati mai avut deschis un topic pe acest subiect.

1. In 2016, nu exista posibilitatea de transfer intre doua entitati juridice publice.

2. Singura posibilitate era doar in baza Legii nr.67/2006...adica, in cazul transferului întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acestora.

3. Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

4. Art. 42 C.mun.
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.

Art.48 C.mun.
Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

Astfel, modificarea unilaterala a c.i.m. se poate face in: urmatoarele cazuri
- detasare
- delegare
- situaţii de forţă majoră,
- cu titlu de sancţiune disciplinară
- ca măsură de protecţie a salariatului,

5. Ati semnat actele aditionale?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună ziua.

Da, am semnat act adițional la actuala firmă, unde se specifică , conform contractului de la vechea firmă .

Nu am semnat nici transferuri, nici delegări, nici nimic. Pur și simplu mi s a transmis verbal ca sunt la altă companie a consiliului local.

Iar când am mers să întreb ce și cum, mi s a spus ca: ‘’ am fost transferat juridic, institutional’’

Cornel Vasile a scris:

Ati mai avut deschis un topic pe acest subiect.

1. In 2016, nu exista posibilitatea de transfer intre doua entitati juridice publice.

2. Singura posibilitate era doar in baza Legii nr.67/2006...adica, in cazul transferului întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acestora.

3. Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

4. Art. 42 C.mun.
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.

Art.48 C.mun.
Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

Astfel, modificarea unilaterala a c.i.m. se poate face in: urmatoarele cazuri
- detasare
- delegare
- situaţii de forţă majoră,
- cu titlu de sancţiune disciplinară
- ca măsură de protecţie a salariatului,

5. Ati semnat actele aditionale?

Care este baza legala a transferului , ati intrebat ? Nu exista juridic, institutional in legislatie.
Da, am întrebat. Din păcate, nu îmi dă nimeni informații absolut deloc. Singurul lucru pe care mi-l spun, este faptul ca ‘’ este perfect legal’’
Iar acum, ieri mai exact, mi s -a făcut alt act adițional de schimbare a funcției, unde este menționat tot contractul vechi din 2016

Cornel Vasile a scris:

Care este baza legala a transferului , ati intrebat ? Nu exista juridic, institutional in legislatie.

Depuneti o cerere in scris sa va comunice un exemplar de pe Decizia de transfer .. aceasta trebuie sa se regaseasca in dosarul dvs de personal .. in caz de refuz, sesizati ITM-ul/Inspectia Muncii.