Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nu se primeste garantie la o piesa schimbata in ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nu se primeste garantie la o piesa schimbata in garantie?

Buna ziua,

Am fost cu autoturismul (achizitionat de nou in 2022) la service autorizat la inspectia periodica unde s-a constatat ca cureaua de distributie nu este intinsa si trebuie schimbata. In momentul constatarii masina era in garantie (2 ani) iar piesa (kitul de distributie) a fost schimbata gratuit fiind inca in cei 2 ani de garantie. Insa reparatia s-a intamplat la cateva zile dupa ce autoturismul a iesit din garantie si cand am intrebat daca am vreo garantie la piesa nou schimbata, mi s-a spus ca nu. Ca nu exista garantie la garantie. Nu am primit nicio hartie, nu am primit nicio garantie pentru piesa sau pentru montaj. Mi s-a spus ca doar daca reparam cu bani, as fi primit garantie. Asa nu. Este aceasta practica legala?

Va foarte multumesc!
Rebasomano, utilizator