Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, daca am primit o amendă în Austria pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, daca am primit o amendă în Austria pentru lipsa ...

Buna ziua, daca am primit o amendă în Austria pentru lipsa vinettei deși o aveam cumpărată cu câteva minute după ce m-am surprins camera, Ce se întâmplată daca nu o achit? Mulțumesc
Va puteti trezi cu amenda plus dobanda, in tara. Austria este membru UE ca si Romania, iar amenzile se trimit de la o tara la alta.
din Ungaria vine direct prin firma de recuperare. dar poate austriecii inca n-au cesionat amenzile
Buna ziua

Depinde de ASFINAG cum vor trata acest lucru.

Amenzile primite in Ungaria de exemplu sunt cesionate unor recuperatori de creante din Romania. Pe langa amenda platiti si penalitati plus cheltuieli cu executarea.