avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca pe perioada concediului ...

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca pe perioada concediului de odihna este posibil sa primesc salariu mai putin pe motiv ca pe zilele de concediu nu se da spor. Concret, lucrez ca medic pe sectie cu spor de 35% dar salariul a fost mai putin in luna in care am avut concediu de odihna 3 zile pe motiv ca in zilele de concediu nu se calculeaza spor.
Cel mai recent răspuns: stelarman20001 , utilizator 18:46, 21 August 2024
Spor pentru ce ?
Spor conform cu anexa 2 lit B punctul 10 din regulamentul cadru al legii 153/2017
Vă referiți probabil la HG 153/2018. Sporul pentru condiții de muncă,( oricare din sporurile prevăzute în HG 153/2018), trebuie a fi luat în considerare la calculul indemnizației de concediu. Există decizii ale ICCJ care fac referire la acest aspect iar în data de 16.09.20224 ICCJ se va pronunța și asupra chestiunii dacă indemnizația de hrană trebuie a fi avută în vedere la calculul indemnizației de concediu. Informați serviciul RUNOS, conducerea unității, iar dacă nu vor, acțiune în instanță. Succes!
Ultima modificare: Miercuri, 21 August 2024
stelarman20001, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, la calculul concediului de odihna se ia in considerare ... Maricica124 Maricica124 Buna ziua, la calculul concediului de odihna se ia in considerare sporul in cazul medicilor? Ma puteti ajuta si cu un articol de lege? Multumesc! (vezi toată discuția)