Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune am și eu o rugăminte intrebare, parinti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune am și eu o rugăminte intrebare, parinti mei au făcut ...

Succesiune am și eu o rugăminte intrebare, parinti mei au făcut o casa după care a rezultat și 4 copii după anii de zile ,au divorțat, tata a decedat,în casa lui tata sa dus fratele mai mic,a început sa facă niște modificări, acolo fără sa ceara părerea nimănui,are chitanțe la mina cu ce materiale a cumpărat dar nu și autorizație, pt ce a făcut, acum am înțeles ca ia dat semnătura mama partea ei ,și surorile partea lor dar eu nu ii dau ce drept am eu sa îmi iau partea de la casa părinților mulțumesc
Ați dezbătut moștenirea?
Aveți un certificat de moștenitor de la notar sau o hotărâre judecătorească?
Nu aveam nimic decât ce a făcut azi surorile la notar au renunțat la partea lor

raluk0207 a scris:

Ați dezbătut moștenirea?
Aveți un certificat de moștenitor de la notar sau o hotărâre judecătorească?

acum am înțeles ca ia dat semnătura mama partea ei ,și surorile partea lor dar eu nu ii dau ce drept am eu sa îmi iau partea de la casa părinților

Deci nimeni nu a dat nimanui nimic.
Dacă nu s-a dezbătut moștenirea, nici nu aveai cum.
Iar dacă surorile au dat declarații de renunțare la moștenire, renunțarea este pura și simpla. Nu "în favoarea" cuiva și asta nu il face pe frate proprietar.
Interesati-va exact ce acte au făcut.
Dacă va vreți partea, adunati-va cu toții și dezbateti moștenirea, după care faceți partajul și va luați partea.
raluk0207, utilizator
Da mulțumesc am înțeles de la sora ca a dat semnătura la notar ca renunță la partea lor ,probabil a gândit ca poate sa facă fără mine ca eu nu sint acolo lingă ei ,și cu ce a construit el fără a întreba pe nimeni ca am înțeles ca ia spus la notar ca a făcut îmbunătățiri avea chitanțe, dar nu și autorizați, casa nu mai arata cum arata?

gi-jane2, moderator