Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum putem obține o copie a unui act de vînzare - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum putem obține o copie a unui act de vînzare - cumpărare?

Defunctul meu bunic a lăsat toată averea unchiului meu, sărind-o din schemă pe mama mea.
Masa succesorală s-ar fi conpus dintr-un teren și un apartament. Actul terenului îl avem. Dar de cel pt. apartament, nu știm nimic. Poate nici nu e vînzare - cumpărare. Poate e donație. Nu știm.

Nu avem dreptul să vedem și noi actul în cauză? Cum să îl atacăm, dacă nu îl vedem?
Nu se poate să ne adresăm unui notar sau chiar Uniunii Notarilor?

Ce putem face? Cum să procedăm?
Mulțumim!
Uniunea Națională a Notarilor Publici nu deține evidenta contractelor de vânzare/donatie etc încheiate la birourile notariale din țară.
Nici notarii publici.
Va adresați biroului de Carte Funciara a localității unde se afla apartamentul.
Posibil să fie un contract de întreținere ( asta este cea mai plauzibilă schemă).