Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plângere ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plângere ITM

Bună ziua. Am o întrebare legată de ITM. Am depus plângere pe 4 august, pentru neplata salariului pentru luna iunie. Între timp, cei de la ITM au fost în control la angajator. Să presupunem că acesta în continuare nu dorește să plătească salariul.
Câte termene și amenzi ii poate da ITM-ul? Citisem undeva că legislația nu prevede un Nr de termene și amenzi. Daca ii dau 10 termene și nu plătește drepturile salariale, poate primi tot atâtea sancțiuni și amenzi.
Ii da un termen, daca nu-l respecta atunci va primi amenda ... iar in cazul in care , reveniti cu o noua sesizare , va putea primi o noua amenda.
Cornel Vasile, Consilier juridic