Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de antenă-baza legală pentru acordare! La ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de antenă-baza legală pentru acordare! La calcularea ...

Sporul de antenă-baza legală pentru acordare!
La calcularea pensiei nu a fost fructificat sporul pentru condiții grele (sporul de antenă), deși acesta a fost cu caracter permanent. Motivul? Baza legală trecută în adeverință nu a fost cea reală (cea corectă). Am solicitat o nouă adeverință care să fie întocmită corect, dar mi-au trimis-o identică cu prima, punându-mă să întreb Casa de pensii. Aici nu am primit un răspuns pe motiv că nu au voie să facă așa ceva.
Sporul a fost acordat în perioada:
ianuarie 1992 - decembrie 1996 și
iunie 1998 - mai 2002.
Până în noiembrie 1999 s-a trecut ca bază legală Legea 49/1992, iar mai apoi s-a trecut Legea 138/1999. Am încercat să aflu singură răspunsul, dar apoi m-am resemnat.
Cred că bază legală este:
H.G. nr. 307/1991, art. 17, alin. (4) și
H.G. nr. 281/1993, art. 17, alin. (4).
Am ieșit la pensie în 2015. M-am gândit că acum, la recalcularea pensiei, în etapa a doua, când se va ține cont de sporuri, prime, salariul 13 etc. ar fi de folos o nouă adeverință întocmită corect.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns/răspunsuri!
brostiuc, utilizator
HG 307/1991 art.17 alin.4 nu se refera la sporuri, ci mai degraba art.8 ... la fel si HG 281/1993.
Da, aveți dreptate! Vă mulțumesc foarte mult!