Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Două instituţii publice în aceeaşi clădire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Două instituţii publice în aceeaşi clădire

Bună ziua,
Mă confrunt cu următoarea situaţie: două instituţii publice îşi desfăşoară activitatea în aceeaşi clădire a cărui proprietar este primăria. Încălzirea clădirii este asigurată de instituţia la care lucrez, facturile pentru consumul de gaze naturale fiind plătit din bugetul propriu al instituţiei, aprobat prin HCL.
Întrebările mele sunt:
1. Cum trebuie să procedez din punct de vedere contabil cu cealaltă instituţie?
2. Poate cealaltă instituţie să plătească instituţiei la care lucrez cotă parte din factura de gaze naturale?
Pai dumneata nu ai ce sa faci, decat sa incasezi c/val energiei termice livrate proprietarului (primaria).
Deci, emiti factura pe numele primariei (aveti contract, da?) si primaria incaseaza cum stie de la chiriasi.
Succes!