Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Detin 50% dintr- o societate comerciala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Detin 50% dintr- o societate comerciala

Detin 50% dintr- o societate comerciala, care din 2009 nu mai are deloc activitate..
In anul 2008 societatea a inregistrat profit, a fost platit impozitul pe dividente, conform legislatiei.
In 2009 societatea a fost pe pierdere, nu au existat banii ca sa fie ridicate dividentele, desi impozitul pe dividente fusese platit.
De asemenea au fost aporturi asociat pana in anul 2009.
Incepand cu anul 2010 societatea nu a mai avut activitate, i s-au depus toate bilanturile, dar rulajul a fost 0. A fost suspendata o data sau de 2 ori.
Intrebarea este daca dividentele si aportul asociat s-au prescris, daca vreodata se mai pot ridica, in situatia cand firma ar incepe sa aiba rulaj si ce regim contabil au aceste dividente si aporturi asociat in 2024?
De asemenea, societatea are din 2008 sau 2009 creante, care nu au fost niciodata recuperate. Ce se intampla cu aceste creante?
george-neagu, moderator
Dividendele s-au prescris. Aportul nu.
Multumesc pentru raspuns! Ce regim au aceste dividente prescrise? Adica, ele devin venit pentru societate si trebuie din nou platit impozit pe venit? Creantele, care cred ca si ele s-au prescris, devin pierdere?