Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Animal de companie otravit
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Animal de companie otravit

Buna seara,ieri vecinul a incercat sa imi ucida cainele prin a pune mancare ascutita peste gard,necunoscuta,cainele azi a vomitat sange si a avut diaree cu sange,a fost dus la veterinar.Momentan este in viata.Politia nu face nimic,vecinul a recunoscut si mi a ras in fata,in trecut mi a ucis alt caine.Va rog frumos sa ma ajutati
Buna ziua

Faceti reclamatie la Politie

Articolul 25 din legea 205/2004
(2) Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la un an la 5 ani sau cu amendă:
d) rănirea cu intenție a animalelor.
(3) Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani:
a) uciderea animalelor, cu intenție, fără drept;
(4) În cazul condamnării pentru una dintre infracțiunile prevăzute la alin. (1) și (2), instanța poate dispune ca pedeapsă complementară interdicția de a deține animale pentru o perioadă de la un an la 5 ani.
Politia a zis ca fiindca nu a murit cainele ,nu se poate face dosar penal si nu se poate pedepsi omul.Multumesc pt raspuns
sunati la politia animalelor si faceti plangere impotriva lucratorului din politie la parchet