Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua! Dupa bunicii decedati din partea tatalui (si el decedat) exista un certificat de mostenitor pe numele a celor 3 fii ai lor (toti decedati). Dorim sa facem succesiunea dupa tatal nostru (3 frati + mama) si intrebarea mea este daca se simplifica lucrurile renuntand coi fratii la dreptul nostru de mostenire si ca urmare sa fie doar mama noastra mostenitoare? Din punctul meu de vedere ar fi mai simplu de facut succesiunea. Tata a decedat dupa ce au decedat bunicii, deci si mama este mostenitoare. Multumesc
Din contra, se complica daca tata mai are rude de pana la gradul 4
Dezbattei mostenirea si faceti partaj
gi-jane2, moderator