Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, in legatura cu acordarea punctelor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, in legatura cu acordarea punctelor de stabilitate, am ...

Buna ziua.in legatura cu acordarea punctelor de stabilitate,am 37 de ani de contributivitate,din care 12 am muncit dar eram ei pensionara.De ce nu se acorda puncte de stabilitate pt anii cand am muncit desi eram pensionara,pt ca mi s au retinut si platit contributii la salariul pe care il aveam,cf contractului de munca?
Răspunsul este foarte simplu. Pentru că așa prevede legea.
Cei care cumulează pensia cu salariul nu primesc și puncte de stabilitate.

Oricum, NU ați lucrat degeaba, ați primit puncte de vechime pentru anii munciți.
Dapix, utilizator

Dapix a scris:

Răspunsul este foarte simplu. Pentru că așa prevede legea.
Oricum, NU ați lucrat degeaba, ați primit puncte pentru anii de vechime.

Pt 37 ani 6 luni si 10 zile,am primit 26,65959 numar puncte realizate si mi au dat la pensie 80 lei.Este corecta decizia sau tb sa fac contestatie?
Florry1967, utilizator
Sunt prea putine datele pe care le dati pentru a avea un raspuns . Pentru cei 12 ani pe care i-ati lucrat incasand si pensie NU primiti puncte de stabilitate , conditiile de acordare a acestora sunt doua : sa aveti stagiu contributiv peste 25 ani , si sa nu fi incasat nimic de la sistemul de pensii in acest timp . Pe cifrele date de dvs. , aveti puncte de stabilitate pentru 6 luni si 10 zile . Mie nu-mi pare ca aveti ce contesta … Punctele de pensie pe contributivitate v-au fost calculate pentru intreaga perioada de munca .
CHKa, utilizator