avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, in legatura cu acordarea punctelor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, in legatura cu acordarea punctelor de stabilitate, am ...

Buna ziua.in legatura cu acordarea punctelor de stabilitate,am 37 de ani de contributivitate,din care 12 am muncit dar eram ei pensionara.De ce nu se acorda puncte de stabilitate pt anii cand am muncit desi eram pensionara,pt ca mi s au retinut si platit contributii la salariul pe care il aveam,cf contractului de munca?
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 13:13, 27 August 2024
Răspunsul este foarte simplu. Pentru că așa prevede legea.
Cei care cumulează pensia cu salariul nu primesc și puncte de stabilitate.

Oricum, NU ați lucrat degeaba, ați primit puncte de vechime pentru anii munciți.
Ultima modificare: Marți, 27 August 2024
Dapix, utilizator

Dapix a scris:

Răspunsul este foarte simplu. Pentru că așa prevede legea.
Oricum, NU ați lucrat degeaba, ați primit puncte pentru anii de vechime.


Pt 37 ani 6 luni si 10 zile,am primit 26,65959 numar puncte realizate si mi au dat la pensie 80 lei.Este corecta decizia sau tb sa fac contestatie?
Ultima modificare: Marți, 27 August 2024
Florry1967, utilizator
Sunt prea putine datele pe care le dati pentru a avea un raspuns . Pentru cei 12 ani pe care i-ati lucrat incasand si pensie NU primiti puncte de stabilitate , conditiile de acordare a acestora sunt doua : sa aveti stagiu contributiv peste 25 ani , si sa nu fi incasat nimic de la sistemul de pensii in acest timp . Pe cifrele date de dvs. , aveti puncte de stabilitate pentru 6 luni si 10 zile . Mie nu-mi pare ca aveti ce contesta … Punctele de pensie pe contributivitate v-au fost calculate pentru intreaga perioada de munca .
Ultima modificare: Marți, 27 August 2024
CHKa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pt 37 ani 6 luni si 10 zile,am primit 26,65959 numar puncte realizate ... Florry1967 Florry1967 Pt 37 ani 6 luni si 10 zile,am primit 26,65959 numar puncte realizate si mi au dat la pensie 80 lei.Este corecta decizia sau tb sa fac contestatie? (vezi toată discuția)
Puncte de stabilitate î n cazul pensiei comunitare. după noua ... eugeniacrn eugeniacrn Puncte de stabilitate î n cazul pensiei comunitare. După noua lege pensia va fii calculata după punctajul realizat ×punctul de referință (81 ).. În ... (vezi toată discuția)
Va rog ,un ajutor total stagiu realiza 38 ani 10 luni 19 zile ... ghiumusa ghiumusa va rog ,un ajutor total stagiu realiza 38 ani 10 luni 19 zile stagiu contributiv 38 7 ... (vezi toată discuția)