Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! In cazul unui teren de 260 mp aflat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! In cazul unui teren de 260 mp aflat in indiviziune, ...

Buna ziua! In cazul unui teren de 260 mp aflat in indiviziune, (1/2 un proprietar, 1/2 celalalt proprietar)cu deschiderea la strada de 3,50,dispus pe lungimea unui duplex compus din doua apartamente, unul la strada si celalalt in spate fara alt drum de acces, se poate partaja in vreun fel, cu asigurarea unei cai de acces celui din spate? Cum s-ar imparti un asemenea lot , astfel incat sa se realizeze iesirea din indiviziune?
Alexandra Spinulete, utilizator
Cel mai probabil nu se imparti în natura, cu unul ramane cu terenul și da sulta celuilalt sau se vinde si se împart banii.
Accesul in cele doua apartamente se realizeaza din acest teren, sunt doua apartamente pe lungimea imobilului cu o latime la strada principala.
Terenul asta de 260 de m are legatura cu terenul pe care e construit duplexul? Duplexul e impartit/ apartamentat? Ati obținut autorizatie de construcție separat?
Daca se imparte în natura, cel din spate obține drept de servitute ca trebuie sa iasă.
De ce trebuie partajat?