Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost prins in trafic cu numere rosii expirate de 1 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost prins in trafic cu numere rosii expirate de 1 zi!

Buna ziua, am si eu o problema grava sau mai putin grava, nu stiu exact cum se încadrează!
Am cumparat o masina, i au fost scoase numere rosii, iar eu din prostie nu m am uitat sa vad cand expira si am circulat cu ele asa. Ghinionul meu a fost ca m au oprit fix dupa ce mi expirase numerele rosii cu 1 zi. Din ce stiu, mi au facut dosar penal, mi au luat permisul si mi au dat dovada de circulație 15 zile cu reînnoire. Acum intrebarea mea este ce se v a intampla de acum incolo? Ce se v a intampla cu dosarul, pot ajunge la judecătorie? Cat timp mi se v a lua permisul sau daca mi se v a lua? Mentionez ca si asigurarea imi expirase dar am auzit ca asigurarea expira odata cu numerele si plus nu am antecedente penale nici macar amenzi, si am 22 de ani. V a multumesc!
GabiIorga, utilizator
Buna ziua

Problema dvs e destul de serioasa.

Articolul 334 Cod penal
Punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, a unui tramvai sau a unui tractor agricol ori forestier neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepsește cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

[ link extern ]
conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, în ipoteza în care autorizaţia de circulaţie şi-a încetat valabilitatea şi având aplicate plăcuţe cu numărul provizoriu expirat, întruneşte elementele constitutive ale infracţiunilor prevăzute de art.85 alin.1 şi art.85 alin.2 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.195/2002, republicată, în concurs ideal.
Problema de drept expusă prezintă interes şi din perspectiva legislaţiei viitoare, întrucât actuala incriminare cuprinsă în art.85 alin.1 şi 2 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.195/2002 este preluată de dispoziţiile Codului penal viitor, respectiv de art.334 alin.1 şi 2 din Legea nr.286/2009.

Intre timp Codul Penal a fost actualizat.

Da, cu siguranta vi s-a deschis dosar penal. Mai departe, parcursul sau depinde de procuror.

Neaparat luati legatura cu un avocat. Sunt sanse sa scapati cu amenda penala sau cu o pedeapsa cu suspendare.
Mi se pare prea stricta pedeapsa cu închisoarea pentru fapta pe care am facut o eu, avand in vedere ca sunt curat la cazier, nu am antecedente penale nici macar amenzi…. La sediul politie mi s a zis ca nu e caz sa ajunga in instanta…

BogdanGri a scris:

Buna ziua

Problema dvs e destul de serioasa.

Articolul 334 Cod penal
Punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, a unui tramvai sau a unui tractor agricol ori forestier neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepsește cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

[ link extern ]
conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, în ipoteza în care autorizaţia de circulaţie şi-a încetat valabilitatea şi având aplicate plăcuţe cu numărul provizoriu expirat, întruneşte elementele constitutive ale infracţiunilor prevăzute de art.85 alin.1 şi art.85 alin.2 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.195/2002, republicată, în concurs ideal.
Problema de drept expusă prezintă interes şi din perspectiva legislaţiei viitoare, întrucât actuala incriminare cuprinsă în art.85 alin.1 şi 2 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.195/2002 este preluată de dispoziţiile Codului penal viitor, respectiv de art.334 alin.1 şi 2 din Legea nr.286/2009.

Intre timp Codul Penal a fost actualizat.

Da, cu siguranta vi s-a deschis dosar penal. Mai departe, parcursul sau depinde de procuror.

Neaparat luati legatura cu un avocat. Sunt sanse sa scapati cu amenda penala sau cu o pedeapsa cu suspendare.

Bună dimineața! Nu veți ajunge în instanță pentru numere expirate de o zi. Practica este de a se renunta la urmărirea penală, adică se va constata lipsa pericolului social și lipsa interesului public în urmărirea și pedepsirea acestei fapte. Nu veți primi nicio amendă penală și nici nu va condamnă nimeni cu suspendare pentru atâta lucru. De asemenea, nu veți avea nicio mențiune în cazierul judiciar.
adrian@13, utilizator
C am cat v a dura tot procesul? Mi se v a retine permisul de conducere? Si daca da l, pe ce perioada? Si menționez ca au trecut 2 zile nu 1 zi, m am uitat mai bine pe acte….
adrian@13 a scris:

Bună dimineața! Nu veți ajunge în instanță pentru numere expirate de o zi. Practica este de a se renunta la urmărirea penală, adică se va constata lipsa pericolului social și lipsa interesului public în urmărirea și pedepsirea acestei fapte. Nu veți primi nicio amendă penală și nici nu va condamnă nimeni cu suspendare pentru atâta lucru. De asemenea, nu veți avea nicio mențiune în cazierul judiciar.

GabiIorga, utilizator
Nu va exista niciun proces. Decizia de renuntare la urmarirea penală o va lua procurorul si va fi confirmată de un judecător . Nu pot aprecia cât va dura solutionarea dosarului si nimeni de pe acest site nu vă poate raspunde la aceasta intrebare. Depinde de f multi factori cum ar fi: gradul de incarcarea cu dosare pe procuror si politistul judiciar, câte dosare urgente sau vechi are unitatea de parchet, concedii, libere, concedii medicale ale organelor de urmarire penala etc. In cazul dumneavoastra, permisul il veți recupera după confirmarea de către judecator a solutiei de renuntare la urmarirea penala. In cazul acestei soluții, permisul dumneavoastra nu se va anula, neexistând o condamnare .