Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de vechime intră în calculul pensiei?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de vechime intră în calculul pensiei?

Sporul de vechime intră în calculul pensiei? Menționez că sunt pensionat din 2017, pe fișa de calcul apare o rubrică cu spor de vechime și procentele aferente pentru diferite perioade,dar fără sume concrete.
ciubotarudan, utilizator
A intrat , este un spor cu caracter permanent .
CHKa, utilizator
Sporul de vechime intra in calculul pensiei ...pana la 01.04.1992 se lua automat, apoi din carnetul de munca sau adeverinte.

Sporul; de vechime poate fi in suma fixa sau in cota procentuala stabilit.
Cornel Vasile, Consilier juridic