Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am și eu o problema, la mine în bloc mai multi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am și eu o problema, la mine în bloc mai multi vecini au ...

Sall am și eu o problema la mine în bloc mai muti vecini au demolat aerisire din bucatarie fără vreo autorizație, unde as putea reclama aceasta întâmplare?
Capitolul IX Contravenții și sancțiuni
Articolul 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
f) punerea în pericol de către proprietari a integrității structurale a condominiului sau a altor proprietăți individuale, precum și a bunei funcționări a instalațiilor aferente acestora;
................................
(4) Constatarea contravențiilor prevăzute la alin. (1), făcută la sesizarea oricărei persoane interesate sau din oficiu, precum și aplicarea sancțiunilor corespunzătoare se fac după cum urmează:
a) de către Inspectoratul de Stat în Construcții în cazul faptelor prevăzute la alin. (1) lit. f), g) și h);
[ link extern ]