avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am găsit un furnizor destul de bun pentru produse din ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am găsit un furnizor destul de bun pentru produse din diferite

Am găsit un furnizor destul de bun pentru produse din diferite categorii, cosmetice, electronice, etc.
Dar toate produsele sunt cu brand
Si am citit o gramada de afirmatii unde se spune ca trebuie sa fii vorbit cu acel brand inainte de a vinde marfa lui.
Am mai gasit ca nu trebuie sa ma dau drept distribuitor autorizat si nu o sa am probleme.
Nu prea stiu cum sa imi dau seama ce sa fac cand am produse de la peste 200 de branduri, aproape toate sunt prezente spre exemplu doar pe amazon fara a avea un site online.
De exemplu produsele sunt si noi/resigilate, nu prea cred eu ca fiecare magazin sh/sau de produse noi are acordul de la toate brandurile respective.
Pot sa le comercializez in continuare nefiind branduri mari?
Multumesc frumos!
Ultima modificare: Miercuri, 28 August 2024
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Importul de produse de make-up ale unor branduri deja existente aici, este ilegala? ina_enache ina_enache Buna ziua. Astazi vin cu o intrebare la care am primit raspunsuri contrare in ultima perioada. Detin un mic magazin de cosmetice si as dori sa ma extind. IN ... (vezi toată discuția)
Comerciant vs distribuitor; haine outlet vs haine brand cosy cosy am 2 intrebari la care v-as multumi tare mult sa gasesc raspunsuri care sa ma clarifice: vreau sa cumpar din Ue (nu se mai cheama import?) haine de la ... (vezi toată discuția)
Ecommerce drept de reseller anamotti anamotti buna ziua m ar interesa foarte tare sa aflu care este procedura legala ce trebuie uramata pentru a detine dreptul de comercializare de produse ale unor ... (vezi toată discuția)