Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, cât timp este valabilă o procură ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, cât timp este valabilă o procură facută la notar ...

Bună ziua, cât timp este valabilă o procură facută la notar pentru vânzarea unui teren dat fiind că cel care a făcut aceasta procură este decedat din anul 2000.(Acea procură s-a făcut în anul 1999.)
Noi avem titlurile de proprietate și figurăm ca moștenitori pe acele terenuri.
Mandatul, contract intuitu personae, poate inceta prin moartea mandantului sau a mandatarului. In caz de deces, incapacitate sau faliment a uneia dintre parti, mostenitorii ori reprezentantii acesteia au obligatia de a informa de indata cealalta parte. In toate aceste cazuri, mandatarul sau mostenitorii ori reprezentantii sai sunt obligati sa continue executarea mandatului daca intarzierea acesteia risca sa puna in pericol interesele mandantului ori ale mostenitorilor sai.
[ link extern ] /
Procura a încetat la deces.
raluk0207, utilizator