Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am primit decizia recalculare a pensiei.. .Stagiul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am primit decizia recalculare a pensiei.. .Stagiul de cotizare ...

Am primit decizia recalculare a pensiei.. .Stagiul de cotizare realizat 42 ani 10 luni si 19 zile. Stagiul contribuitiv 37 ani 5 luni si 10 zile.Stagiul de cotizare necontributiv 5 ani 5 luni si 9 zile.STAGIU CE COTIZARE CONTRIBUTIV PENTRU CARE SE ACORDA PUNCTE DE STABILITATE 8 ANI 1 LUNA 23 ZILE. De ce numai 8 ani ?v
cei 8 ani inteleg ca sunt cei dintre 25 vechime si 37 contributivi. este posibil sa nu existe evidenta ca s-au platit contributile pentru diferenta dintre 37 ani si 42 de ani.

de acelasi lucru ma lovesc si eu, am inscris in carte de munca dar cred ca firma nu a platit contributile, firma nu mai exista, nu ai cum sa dovedesti
chevic, utilizator
Scadeti din stagiul total stagiu necontributiv si vedeti ce stagiu contributiv aveti . Apoi din acesta scadeti 25 de ani si va da stagiu pentru care se acorda punctele de stabilitate.
Da am scazut din 37-25=12