Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cazul pensionarii pt limita de varsta cu reducerea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cazul pensionarii pt limita de varsta cu reducerea varstei ...

In cazul pensionarii pt limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, daca salariata opteaza pt continuarea activitatii la acelasi angajator pe aceeasi functie, mai este necesara desfacerea CIM si incheierea unui nou CIM sau merge in continuare cu vechiul CIM? Rog un raspuns. Multumesc
Trebuie ca angajatorul să-i încheie un CIM nou, ca să poata cumula pensia cu salariul.
Cel vechi încetează de drept odată cu pensionarea.
Dapix, utilizator
Poate continua activitatea in baza aceluiasi CIM doar daca nu solicita pensia , angajatorul fiind obligat sa o mentina . Daca doreste cumulul pensiei cu salariu , deci solicita pensionarea , CIM curent se inchide si , daca si angajatorul doreste ( dar nu e obligat ) , se incheie un nou CIM , in conditiile cu care sunt ambii de acord ( perioada , retributie , zile de concediu , functie , etc. ) .
Este necesara desfacerea CIM si incheierea unui nou CIM