Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicii mei au murit si cei doi copii, frate si sora, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicii mei au murit si cei doi copii, frate si sora, au ramas ...

Bunicii mei au murit si cei doi copii, frate si sora, au ramas cu cate jumatate din casa. Fratele vrea sa doneze surorii jumatatea lui. Ea ar urma sa ramana cu casa, dar din cate am inteles, donatiile pot fi atacate ulterior.

Intrebarea mea e, daca sora ar dona intreaga casa la randul ei copilului ei, prima donatie ar mai putea fi atacata?
Pai da, aia se ataca. Dvs ati putea sa o atacați după decesul tatalui daca prin donatie vi se încalcă rezerva succesorala.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa. In urma donatiei, sora ar ramane cu casa. Deci ea ar fi proprietara. Apoi ea ar darui casa copilului ei. Deci n-ar mai fi proprietara. Cum ar putea fi atacata donatia daca acea casa nu-i mai apartine?
am inteles perfect, eu nu m-am facut inteleasa... ce se ataca e donatia, nu casa :). e treaba femeii ce a facut cu casa, daca castigati, matusa va trebui sa va dea ceva bani.
Pt a castiga insa, depinde daca tata mai are ceva de lasat sau aia era singura avere.
Nu sunt eu implicata.
Credeam ca lucrurile stau diferit din moment ce nu bunicii sunt cei care au facut act de donatie unuia dintre copii, lasandu-l pe celalalt cu nimic. Bunicii au murit si succesiunea s-a realizat, fiecare din cei doi copii primind cate jumatate.
Acum unul dintre copii vrea sa-i doneze jumatatea sa surorii. Ma intrebam daca ulterior s-ar putea razgandi si ataca el insusi donatia.
am crezut ca sunteti fiica fratelui care vrea sa doneze.
fratele nu se poate razgandi in ce priveste donatia.