Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua am primit între anii 2008 și 2018 amenzi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua am primit între anii 2008 și 2018 amenzi contravenționale, ...

Bună ziua am primit între anii 2008 și 2018 amenzi contravenționale, as vrea sa știu pentru acele amenzi a intervenit prescripția.
Doar instanța de judecată în cadrul unui proces civil, constată dacă a intervenit de drept prescripția, sau dacă a fost întreruptă (prescripția) prin stăruința creditorului.

Nu puteți primi un răspuns exact, nici cu DA și nici cu NU.
Prescripția nu operează automat la împlinirea termenului, ci trebuie invocată la instanță de către partea interesată.
Dapix, utilizator