avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Firme legate , impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Firme legate , impozit pe profit

Firme legate , impozit pe profit
Firma A detinuta de asociat unic XX si administrator to XX platitoare de impozit pe profit.
Firma B detinuta 100% de YY sotia lui XX cu administrator XX , platitoare de impozit micro .
Intrebare : Firma A este firma legata de Firma B in ceea ce priveste calculul veniturilor pentru atingerea pragului de 500.000 euro pentru trecerea Firmei B la impozit pe profit ?

Multumesc mult

Ultima modificare: Luni, 2 Septembrie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: SCA IONESCU & NOVAC , Avocat 19:17, 2 Septembrie 2024
Da, sunt legate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am si eu un caz si astfel o intrebare , am auzit ... MIR80 MIR80 Buna ziua , am si eu un caz si astfel o intrebare , am auzit multe variante incluziv de la ANAF , intreb si aci poate primesc o clarificare Sunt asociat unic ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere cu impozit pe venit? Ysa06 Ysa06 1.Srl microintreprindere asociat A = 99%p.s.,asociat B=1%p.s., platitoare impozit pe venit în 2023,cifra de afaceri sub 500.000 euro 2.Srl ... (vezi toată discuția)
Ambele trec la profit? ramona.ana ramona.ana Buna dimineata! Caz 1. Singura micro, asociati sot-sotie (50%-50%), administrator sot, venituri < 500.000 eur. Ramane la impozit micro? Caz 2. Doua ... (vezi toată discuția)