Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua soțul meu dorește să-mi cumpere un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua soțul meu dorește să-mi cumpere un apartament el ...

Buna ziua soțul meu dorește să-mi cumpere un apartament el având 2 copiii din prima căsătorie nu vrea ca după ce va deceda aceștia să aibă dreptul la apartamentul de al cumpără acum , ce acte am putea face când în cumpărăm să fie doar al meu .va mulțumesc
Înainte de a-l cumpără trebuie sa încheiați la notar o convenție matrimoniala de separație de bunuri. Astfel, apartamentul pe care îl veți cumpăra dvs va fi bun propriu.
Dar...dacă dvs veți deceda prima, va moșteni si sotul o cota.
Cota, care ulterior, la decesul sotului va fi moștenită de copiii lui.