avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Property release
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Property release

Bună ziua,
Recent am găsit o carte publicată mai demult pe coperta căreia a fost pusă o fotografie cu casa mea proprietatea privată. Editura și autorul nu au cerut acordul meu și nu au un property release.
Cum pot cere despăgubiri?
Mulțumesc

Alte discuții în legătură

E legal sa folosesc imagini preluate de pe net pentru cartea pe care vreau sa o public? crystyna142003 crystyna142003 Buna ziua, Ma intereseaza daca este ilegal ,in ideea de a publica o carte,sa ma folosesc de niste imagini luate de pe internet.Tin sa mentionez ca ,aceasta ... (vezi toată discuția)
Incalcarea drepturilor de autor VICENTIU-VIRGILIUS VICENTIU-VIRGILIUS Sunt autor a mai multor cărţi publicate în ultimii 15 ani. Una din carţile mele, ce am publicat-o acum vreo 4 ani, am descoperit zilele acestea că este ... (vezi toată discuția)
Drept de autor - fotografie personala utilizata comercial black_00 black_00 Salut, Recent am descoperit ca imi este folosita imaginea pe o coperta de carte a unui autor american. Cartea se poate gasi pe amazon: ... (vezi toată discuția)