Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,locuiesc in Anglia de 5 ani ,am un baiat de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,locuiesc in Anglia de 5 ani ,am un baiat de 14 ani ...

Buna ziua,locuiesc in Anglia de 5 ani ,am un baiat de 14 ani si doresc sa vin in Romania pentru ai face buletinul si pe urma renoirea pasaportului.Eu si tatal copilului suntem despartiti (nu divortati),tatal refuza sa semneze declaratia de a iesi din Romania cu minorul.Mentionez ca atat eu si copilul ,chiar si tatal avem dreptul de sedere definitiva in Anglia.
Cum as putea sa ii fac actele minorului daca tatal refuza sa coopereze?
Multumesc
MihaElla035, utilizator
Mergeți la Consulatul României de acolo și rezolvați.
Am sunat si mi au spus sa imi caut avocat si il decad din drepturile parintesti.In primul rand nu stiu cat va dura si in al doilea rand nu imi permit financiar in momentul asta un avocat.
Mi se pare ca au tratat cazul foarte superficial .
Am sa incerc sa ii mai contactez ,dar mi am cam pierdut speranta.
MihaElla035, utilizator