Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce legi exista in Romania care reglementeaza uciderea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce legi exista in Romania care reglementeaza uciderea animalelor? ...

Ce legi exista in Romania care reglementeaza uciderea animalelor? Care este definitia pentru "animal" in cadrul acelor legi?
Buna ziua

La ce va referiti cand vorbiti de uciderea animalelor? Sacrificare, vanatoare, eutanasiere sau ucidere fara drept.

Un exemplu este legea 205/2004 (legea pentru protectia animalelor). Apoi este legea 407/2006 (legea vanatorii) si ordinul 180/2006 privind protectia animalelor in timpul sacrificarii.

In orice caz, nici una nu defineste in mod explicit termenul de "animal".
Buna ziua, multumesc de raspuns, puteti defini "ucidere fara drept"? De exemplu, am dreptul sa ucid un tantar, musca sau orice insecta (atat timp cat nu e Monument al Naturii)? Dar sa ucid un mamifer precum un soarece? Legea vanatorii are o lista clara de animale vizate, Legea pentru protectia animalelor este confuza, se refera mai mult la animale de companie, domestice ca sa nu zic doar caini si pisici. Ordinul 180/2006 pare mai apropiat de ce intreb eu dar e dedicat in special animalelor domestice de consum...
MoronsHunter, utilizator