Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum de sanctioneaza omorul unui animal?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum de sanctioneaza omorul unui animal?

Cum se sanctioneaza o persoana care imi omoara animalul, respectiv cainele?
Care este cadrul legislativ pt omorul unui caine, cum se incadreaza fapta
Legea nr. 205/2004 privind protectia animalelor, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 531 din 14/06/2004.
eventual imi ucide animalul :D
Pedeapsa este inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda penala de la 1.000 lei la 10.000 lei .
eu cred ca este si infractiunea de distrugere
Adi Stan a scris:
eu cred ca este si infractiunea de distrugere

Cumva un animal, de oricare ar fi, este un "bun"?...