Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Soacra mea are 13 ani cotizati la stat și ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Soacra mea are 13 ani cotizati la stat și de la ...

Bună ziua. Soacra mea are 13 ani cotizati la stat și de la casa de pensii zice ca nu are nici un drept de pensie. Am găsit pe net lege ca are dreptul , cei de la casa de pensii zice ca sunt doar minciuni. Nu știu ce sa mai cred ,ma puteți lămuri va rog. Mulțumesc
Buna ziua

La care lege va referiti cand spuneti ca ati gasit pe net ca are dreptul?

Legea veche, 127/2019 a fost abrogata.

In vigoare, legea pensiilor este legea 360/2023: [ link extern ]

Articolul 3
În înțelesul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
ș) stagiu minim de cotizare contributiv - perioada minimă de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă;

Articolul 46
(1) Pensia pentru limită de vârstă se cuvine persoanelor care îndeplinesc, cumulativ, la data pensionării, condițiile privind vârsta standard de pensionare și stagiul minim de cotizare prevăzute în anexa nr. 5

Articolul 47
(2) Stagiul minim de cotizare contributiv este de 15 ani, atât pentru femei, cât și pentru bărbați.

Deci in lipsa altor informatii, soacra dvs nu are drept la pensie pt limita de varsta.
Poate beneficia de pensie de limita de varsta doar daca indeplineste conditia de stagiu minim de cotizare contributiv de 15 ani.