avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen limita si calcul pensie nationala ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen limita si calcul pensie nationala Sunt cetatean roman, nascuta pe 30.06.1955, locuiesc in Franta, ...

Sunt cetatean roman, nascuta pe 30.06.1955, locuiesc in Franta, am lucrat in Romania si in Franta ca profesor, sint la pensie de la 01.07.2022.
Am primit o prima Decizie pentru acordarea de pensie comunitara ( Romania / Franta ) pentru limita de varsta pe 21.11.2022 si o a doua pe 23.02.2023. De fiecare data a trebuit sa depun un recurs la CJP Bihor, acesta refuzind sa ia in calcul diverse perioade lucrate in Romania si a inscrierii lor la pensia mea nationala ca stagiu de cotizare.
In momentul de fata astept raspuns la o a treia (si ultima!) cerere de recalculare a pensiei mele. Precizez : aceasta ultima cerere de recalculare dovedeste ca ajung in mod clar la stagiul minim de cotizare in Romania adica 15 ani. Aceasta cerere a fost primita de CJP Bihor pe 16/01/2024. Institutia imi raspunde prin mail pe … 06/02/2024. (cf. mail alaturat). De atunci - adica de peste 8 luni de zile - nici un semn de viata!
1.- Termenul maxim legal de tratare a unei astfel de cereri (cum am vazut si pe situl Dvs intre altele) este de 6 luni. Fara « aproximatii », dat fiind ca dosarul meu este practic alcatuit. « Numarul de cereri inregistrate pina la data de 16.01.2024 » este un criteriu neverificabil si deci falacios. As putea accepta ca explicatie – cum am fost in tara in vara aceasta – schimbarea radicala a legislatiei, prezentata de altfel populatiei demult si cu multe detalii, scrisorile trimise prin posta pensionarilor, cozile la usile unor CJP… etc.,etc., dar nu si explicatia « oferita » de CJP Bihor … care se « ocupa » déjà de doi ani de dosarul meu.
2.- Cum se calculeaza drepturile mele de pensie pentru perioada 2022 – 2024 ? Conform Legii 263/2010 (abrogata ?) sau, vazind avansarea « lenta » a dosarului meu, conform noii Legi, 360/2023 ? Sau se face o recalculare a recalcularii ?... Si in ce limita de timp ?
Va multumesc pentru lectura atenta si pentru un raspuns clar.
Mail:
Buna ziua,
In data de 16,01,2024 am primit adeverintele de vechime impreuna cu cererea de recalculare. drepturile de pensie vor fi recalculate incepand cu data de 01,02,2024,conform prebederilor art.107 din Legea nr. 263/2010 si regulamentelor comunitare. Termenul de solutionare a cererii de recalculare este de aproximativ 6 luni, in functie de nr. cererilor inregistrate pana in data de 16,01,2024.

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiilor gr.i si gr.ii art.169 legea 263/2017 PMitica PMitica 1) Sunt pensionat la limita de varsta in 1995 in baza legii 3/1977 cu 28 ani in gr.I si 6 ani gr.II. Drepturile au fost recalculate ulterior in baza OUG ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am depus cererea de pensionare pentru limita de varsta ... tagar tagar Buna ziua, Am depus cererea de pensionare pentru limita de varsta in decembrie 2020 ,in Austria deoarece acolo am rezidenta. Am un stagiu de cotizare in ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensie dupa constatarea unei erori uradustefan uradustefan Buna ziua Am o intrebare legata de procedura recalcularii pensiei in cazul in care am sesizat unele erori Am constatat recent urmatoarele situatii: 1. ... (vezi toată discuția)