Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am depus cererea de pensionare pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am depus cererea de pensionare pentru limita de varsta ...

Buna ziua, Am depus cererea de pensionare pentru limita de varsta in decembrie 2020 ,in Austria deoarece acolo am rezidenta. Am un stagiu de cotizare in Romania de 26 de ani si 6 luni si sunt nascuta in noiembrie 1955. Ar fi trebuit sa primesc decizia de pensionare de multa vreme dar inca nu am primit-o. Cei de la CJP Bihor auspus ca din Austria li s-a cerut doar stagiul meu de cotizare iar cei din Austria au spus ca au trimis cererea de pensionare. Situatia este ingrata ,deoarece nici nu pot reveni cu aceasta problema la CJP Bihor deoarece au spus ca imi claseaza dosarul daca mai insist, iar cei din Austria nu imi mai raspund la mail . Vreau sa stiu daca voi primi pensia incepand cu data de la care am indeplinit varsta sau de la data la care cei din Austria au depus cererea. Asta in cazul in care o mai primesc...
Va multumesc.
Pensia se plătește de la data depunerii și înregistrării cererii la casa locală de pensii.