avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Recuperare costuri pt. mașină închiriată de la ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Recuperare costuri pt. mașină închiriată de la asigurator, după incident în trafic

Bună ziua.

Am următoarea speță:
Incident în trafic, cineva m-a lovit din spate, am făcut amiabilă, am deschis dosar de daună la asiguratorul meu CASCO cu regres pe RCA-ul vinovatului, mașina a intrat în reparație.

Termen de reparație, 2-3 săptămâni pentru că durează până ajung piesele de la producător.
În acest timp, mi-am închiriat o mașină pentru că depind de ea.

Întrebarea este:
Cum îmi pot deconta costul închirierii (care ajunge undeva la 1000€), pe RCA-ul respectivului?

Știu că există o lege a RCA, care spune că poți primi 24h de închiriere pt. fiecare 4h de manoperă efectuate de service, însă, în situația mea, service-ul așteptă după piese, și nu pt. faptul că manopera durează foarte mult.

Personal, mi se pare aiurea ca din vina unui terț să am costuri de 1000€ cât timp mașina mea este indisponibilă, și să nu pot recupera acest cost.

Pot face cerere către asigurator?
(care dintre ei, CASCO sau RCA? Pt. CASCO nu am mașină la schimb în contract)

În caz contrar, se poate deschide un proces civil în instanță pentru recuperarea costurilor? Merită?
Mulțumesc.

Alte discuții în legătură

Despagubire partiala luoana luoana In urma unor negocieri firma de asigurari a acceptat o suma la plata in conditiile unei reparatii in regie proprie...dupa doua saptamani m-am trezit ca mi-au ... (vezi toată discuția)
Service judecata aldos aldos Acum jumatate de an, am apelat la polita casco cu regres pe RCA-ul vinovatului.S-au creat toate documentele,2 dosare( alte zgarieturi).Nu am vrut un service ... (vezi toată discuția)
Intrebare Cartojanc Cartojanc Buna ziua am gasit masina mea lovita in parcare Am dus.o pe platforma in service si am deschis dosar de dauna CASCO cu regres rca mi s.a spus ca este mai ... (vezi toată discuția)