Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. În perioada 31.07.2004- 15.06.2005,prin ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. În perioada 31.07.2004- 15.06.2005,prin Ordonanță ...

Bună ziua. În perioada 31.07.2004- 15.06.2005,prin Ordonanță 8/2003,am fost în șomaj cu plăți compensatorii, înregistrată la AJOFM, conf L76/2002 ,până în data de 15.06.2005 ,data ieșirii pensie limită de vârstă. Intrebarea mea : pe lege nouă 360/2023 ,dacă această perioadă este contributivă și dacă da, este contributivă ,în baza cărui articol din legea 360 /2023. , sau este socotită doar ca vechime?Mulțumesc și multă sănătate!
Fercu Ana, utilizator
Perioada acordarii, potrivit prevederilor OUG 8/2003, a venitului lunar de completare şi a plăţilor compensatorii constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii.

Insa , suma acordată la momentul disponibilizarii, precum şi venitul lunar de completare sunt exceptate de la plata contribuţiilor către bugetul asigurarilor sociale de stat
Pe cale de consecinta, nu este perioada necontributiva.
Scuze, la final îmi răspundeți , pe cale de consecință nu este perioadă necontributivă , ce să înțeleg, că este contributivă? am cerut lămurire ,întrucât nu mi-a fost luată în calcul. la recalcularea pensiei .Mulțumesc !
Fercu Ana, utilizator
Scuze pentru eroare, rectific ... Pe cale de consecinta, este perioada necontributiva.