Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna un testament olograf ??? Multumesc foarte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna un testament olograf ??? Multumesc foarte frumos ...

Ce inseamna un testament olograf ??? Multumesc foarte frumos daca primesc un raspuns
adica scris de mana
Buna ziua

Un testament scris in intregime, data si semnat de mana de catre testator.

Codul Civil, art. 1041: Sub sancţiunea nulităţii absolute, testamentul olograf trebuie scris în întregime, datat şi semnat de mâna testatorului.