Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... POST UNIC PAZNIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

POST UNIC PAZNIC

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca postul de paznic poate fi considerat post unic, chiar daca in fisa postului fiecarui paznic sunt specificate aceleasi atributii.
Multumesc!
Depinde despre ce sector de activitate vorbiti, bugetar sau privat?
Bugetar
Prin post unic se înţelege:
a)acel post ale cărui atribuţii, prin conţinutul şi natura lor, sau responsabilităţi stabilite nu se regăsesc într-o altă structură organizatorică;
b)un post dintre cele aflate în structura în care există numai posturi vacante.
Multumesc pentru raspuns.
Am citit textul de lege dar, as fi dorit niste precizari.
De exemplu cum interpretati "nu se regăsesc într-o altă structură organizatorică"?
Structura organizatorica este practic organigrama.
O institutie de stat locala, poate avea mai multe structuri organizatorice?
Multumesc!
Adica acel post nu se afla pe statul de fucntii la un alt departament/serviciu etc.