avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... POST UNIC PAZNIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

POST UNIC PAZNIC

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca postul de paznic poate fi considerat post unic, chiar daca in fisa postului fiecarui paznic sunt specificate aceleasi atributii.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Karmaniko , utilizator 15:10, 18 Septembrie 2024
Depinde despre ce sector de activitate vorbiti, bugetar sau privat?
Bugetar
Prin post unic se înţelege:
a)acel post ale cărui atribuţii, prin conţinutul şi natura lor, sau responsabilităţi stabilite nu se regăsesc într-o altă structură organizatorică;
b)un post dintre cele aflate în structura în care există numai posturi vacante.
Multumesc pentru raspuns.
Am citit textul de lege dar, as fi dorit niste precizari.
De exemplu cum interpretati "nu se regăsesc într-o altă structură organizatorică"?
Structura organizatorica este practic organigrama.
O institutie de stat locala, poate avea mai multe structuri organizatorice?
Multumesc!
Adica acel post nu se afla pe statul de fucntii la un alt departament/serviciu etc.

Alte discuții în legătură

Angajare post unic! Jurist3012 Jurist3012 Buna ziua, ma puteti ajuta va rog frumos cu lamuriri in privinta definitiei postului unic ! In organigrama institutiei la care lucrez exista doua posturi ... (vezi toată discuția)
Clarificare definire post unic oug 115/2023 Ursu Iulian Ursu Iulian Buna ziua. Rog sa ma ajutati cu o clarificare pentru definirea unui post ca post unic. Prin art. VII din OUG 115/2023 citim: (2) În sensul prezentei ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,as dorii să știu dacă începând cu luna ianuarie ... Viovio36 Viovio36 Bună ziua,as dorii să știu dacă începând cu luna ianuarie se dă drumul la angajări la stat (in Ministerul Apărării mă interesează în mod special) (vezi toată discuția)