avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anii de facultate și armata ca vechime pt bărbat de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anii de facultate și armata ca vechime pt bărbat de 63 ani

Buna ziua,
Lucram in Franța din 1990.
Soțul meu ar trebui sa iasă la pensie (după legea franceza) la 1 Iunie 2026 adică la 63 de ani.
Pt a avea pensie întreaga in Franța are nevoie de 170 de trimestre (42,5 ani), deci are nevoie de vechimea din Romania.
La acea data va avea 35,5 ani de lucru in Franța și 3 ani in România. Lipsesc 4 ani.
A făcut facultatea la zi 5 ani si armata 9 luni.

Vârsta de pensionare in România este de 65 la bărbați.
Dacă cere pensia la 63 de ani in Franta, se considera ca este pensie anticipata in Romania?
Casa de pensii din România ii va recunoaște la 63 de ani, anii de facultate +armata ca vechime?
Va mulțumesc anticipat pt răspunsul Dvs

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata loredanaelena888 loredanaelena888 buna seara va rog sa ma ajutati in legatura cu doua persoane care ar dorii sa iasa la pensie anul acesta: 1. un barbat nascut in 1959 cu o vechime totala de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! bărbat nascut în august 1961, vechime în muncă ... amaiana amaiana Bună ziua! Bărbat nascut în august 1961, vechime în muncă 21 ani, armata 9 luni, vechime în muncă în Italia 15 ani.Vă rog spuneți-mi când poate ... (vezi toată discuția)
Pensionare mihaialbert mihaialbert Sotul meu are varsta de 63 de ani si vechime in munca de 39 de ani. Se poate pensiona?Cei 5 ani de facultate se adauga la vechime? Va multumesc. (vezi toată discuția)