Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

buna seara va rog sa ma ajutati in legatura cu doua persoane care ar dorii sa iasa la pensie anul acesta:
1. un barbat nascut in 1959 cu o vechime totala de 35 ani si 18 ani lucrati in grupa a 2-a poate beneficia de pensie anticipata
2. o femeie nascuta in 1963 si cu o vechime de 30 de ani si 16 ani in grupa I poate iesi anul acesta la pensie limita de varsta.
va multumesc mult.

Barbat - limita de varsta 61 ani daca cei 18 ani de gr. a II a sunt in procent de 100% stagiu complet 35 ani 1 zi fara stagiu asimilat (facultate, armata).
Femeie nascuta in 1963 - depinde de luna in care e nascuta - stagiul complet de cotizare e cuprins intre 33 ani si 33 ani si 5 luni - limita de varsta tot in functie de luna in care e nascuta - mai 2025 - iunie 2026. Daca cei 16 ani de gr.I sunt in procent de 100% se reduce varsta de pensionare cu 8 ani.
Precizati luna in care e nascuta femeia.
Gabi50, utilizator