Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

Buna seara!
Am 51 de ani ,32 de ani de serviciu si 10 ani de grupa a II-a.
Va rog frumos spunti-mi la ce virsta ma pot pensiona partial anticipat .

Multumesc!
Daca este vorba despre o femeie ,precizati,luna si anul nasterii.
Da sunt femeie si sunt nascuta in noiembrie 1963
Noiembrie 1963 Mai 2026 62/6 33/5 15/0

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 6 luni(3 luni/an).
O reducere cu 2 ani a varstei standard de pensionare(62 si 6 - 2).
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 6 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 de ani si 5 luni(33 si 5 + 8).fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 de ani si 5 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi de 27%,pana la implinirea varstei de 60 de ani si 6 luni.