Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Care este cuantumul dobânzii legale și cum se ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Care este cuantumul dobânzii legale și cum se calculează? ...

Care este cuantumul dobânzii legale și cum se calculează? Din ce zi începe sa curgă dobânda legala?
Buna ziua

OG 13/2011:
ART.3
(2) Rata dobânzii legale penalizatoare se stabilește la nivelul ratei dobânzii de referință plus 4 puncte procentuale.
(2^1) În raporturile dintre profesioniști și între aceștia și autoritățile contractante, dobânda legală penalizatoare se stabilește la nivelul ratei dobânzii de referință plus 8 puncte procentuale
.(4) Nivelul ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, prin grija Băncii Naționale a României, ori de câte ori nivelul ratei dobânzii de politică monetară se va modifica.

[ link extern ]