Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua.Ma puteți ajuta cu un răspuns la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua.Ma puteți ajuta cu un răspuns la întrebarea:când ...

Buna ziua.Ma puteți ajuta cu un răspuns la întrebarea:când se încasează indemnizația de însoțitor mărită de la 1626 la 1850,de la 1 septembrie,pe luna septembrie sau incepand cu luna octombrie?.Va multumesc
Incepand cu luna septembrie se va face plata ..probabil cand se efectueaza plata pensiilor.
Crește valoarea indemnizației de însoțitor pentru pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate

Indemnizația de însoțitor primită de pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate va crește de la 1 septembrie 2024 cu suma de 224 de lei, de la 1.626 de lei, la 1.850 de lei. Această sumă este încasată cumulativ cu pensia de invaliditate.

În prezent, indemnizația de însoțitor este calculată la 80% din punctul de pensie. Legea nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii aduce o îmbunătățire și prevede un calcul al indemnizației de 50% din valoarea salariului minim brut pe țară garantat în plată.

Drept urmare, indemnizația de însoțitor crește cu 224 de lei de la 1 septembrie 2024.
Dapix, utilizator