Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor la recalcularea pensiei conform legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor la recalcularea pensiei conform legii 360/2023: 1. ...

Referitor la recalcularea pensiei conform legii 360/2023:
1. Cum se ia în considerare perioada lucrată în clasa de muncă II (am lucrat 19 ani și 7 luni)?
2. Anii de facultate la zi intră în calculul punctelor bonus?
3. Cum se ia în considerare doctoratul?
4. Unde trebuie să contest greșelile de recalculare? Locuiesc în București, sectorul 6, dar dosarul a rămas la sectorul 2 (decizia am primit-o de acolo).
Mulțumesc,
Sonia Herman
(1)La realcu;are, perioada lucrata in grupa II de munca nu aduce modificari.
(2)Anii de studii universitare la zi au intrat in calculul pensiei de limita de varsta si asa vor ramane.
(3)Doctoratul va aduce puncte doar in cazul deschiderii drepturilor pe legea 360/2023.
Nu si in cazul recalcularii.
(4) La Tribunalul Bucuresti.
Referitor la recalcularea pensiei conform legii 360/2023:
1. Cum contribuie la punctaj perioada lucrată în clasa a II-a de muncă?
2. Cum contribuie la punctaj anii de facultate la zi?
3. Ce s-a schimbat în modul de calcul? Ce nu se mai ia în considerare, astfel încât să poată rezulta un punctaj mai mic, fără a fi o greșeală de calcul?
4. La ce secție a Tribunalului București trebuie să depun contestația?
Mulțumesc,
Sonia Herman
Sonia Herman, utilizator
V-am raspuns si repet:
La recalculare nu se modifica nimic in ceea ce privesc punctele aferente grupelor/conditiil;or de munca, respectiv pentru stagiul asimilat(cursuri universitare de zi).
Prin schimbarea formulei de calcul aceste puncte in cele mai multe cazuri conduc la o manjorare de cuantum pensie.
Cuantumul pensiei recalculate poate fi mai mic in primul rand datorita scoaterii din calcul a indicelui de corectie de 1,41.
Depinde si de fiecare caz in parte.
(4) Secţia a-VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Mulțumesc.
Referitor la recalcularea pensiei conform legii 360/2023:
Am contestat la Casa de pensii decizia și mi s-a spus că vor face verificarea și vor emite o nouă decizie în 45 zile sau mai mult. Cu asta expiră termenul în care pot contesta în instanță. Mi-au spus că voi avea din nou 45 de zile de la noua decizie pentru a o contesta la judecătorie.
Așa e ? Nu risc astfel să rămân cu pensia calculată de ei sau cea actuală?
Mulțumesc,
Sonia Herman