Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie cumulată SUA și Romania?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie cumulată SUA și Romania?

Un bărbat de 60 ani care are vechime de 25 ani in Romania și 15 ani vechime munca in SUA cum procedează la vârsta de 65 ani? Depune dosarul în Romania, i se aduna la vechime și anii din SUA, i se stabilește pensia in Romania și când se încadrează la vârsta de pensie in SUA ( 70 ani) depune și acolo dosarul sa beneficieze de pensia din SUA? Sau se aduna valoarea pensiei din Romania cu cea din SUA?
Deja a primit scrisoare în SUA că se încadrează pt pensia minimă acolo, in urma punctajului obținut la ei.
AlinaDumitrache, utilizator