Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrare salariati si concedierea lor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrare salariati si concedierea lor

Doi fosti salariati (sot si sotie) au dat in judecata societatea in iunie 2021 contestand deciziile de incetare CIM ca urmare a demisiilor. Raporturile de munca au incetat cu 03.02.2021. Este hotarare judecatoreasca din 06.04.2023, prin care se anulează acele decizii. Prin aceasta hotarare, obligă firma sa reintegreze pe reclamanti pe posturile detinute anterior concedierii si sa le plateasca acestora o despagubire egala cu salariile indexate, majorate si reactualizate, precum si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat de la data concedierii pana la reintegrarea efectiva. S-a facut apel. Apelul a fost respins in 05.09.2024. Cum se fac aceste reintegrari in REVISAL si care ar fi toate documentele care trebuiesc intocmite. State, declaratii 112 trebuiesc intocmite inclusiv cu luna octombrie 2024? Intrucat firma nu mai are venituri si nici activitate (din 01.01.2023), dorim sa ii concediem incepand cu data de 02.10.2024. cu ce articol din codul muncii putem face aceasta concediere si care ar fi documentele de intocmit. Multumesc anticipat pentru raspuns.

1. Decizie de anulare a Deciziei de incetare si , totodata , de reintegrare .... se motiveaza cu hotararea instantei de judecata ... decizia va cuprinde si data cand se va prezenta la serviciu.

2. In Revisal , alegeti Reactivare contract
Operatia de reactivare contract se poate face apasand butonul "Reactivare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte" -subsectiunea "Incetare - Reactivare":
In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei reactivare: se selecteaza temeiul de reactivare al contractului de munca din lista de valori predefinite
- Explicatie: se completeaza explicatia reactivarii contractului
- Data reactivare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data de reactivare a contractului... reactivarea are loc la data incetarii c.i.m.

3. Generati fisierul pe care-l depuneti/transmiteti la ITM.
Multumesc.
as dori si modele de decizii (contra cost) si consultanta. la ce nr de telefon va pot suna?