Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Separare pivnita de apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Separare pivnita de apartament

Buna, as dori sa separ pivnita de apartament in asa fel incat sa pot vinde apartamentul fara sa vand pivnita. Momentan ambele sunt pe acelasi CF si apar in felul urmator:

ap. compus din: 3 camere, 1 bucatarie, 1 baie, 1 antreu. veranda inchisa, la subsol: pivnita nr.3 de 16mp si 1 WC; cu p.i.c in cota de 21/100 parte.

Partea care apare la subsol as vrea sa o am pe un alt CF. Stie cineva care e procedura care trebuie urmata? Avem nevoie de acordul veciniillor (suntem intr-o curte comuna)?

Multumesc mult
legislatiapescurt, utilizator