Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna am o intrebare luna trecuta ám depus hartiile ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna am o intrebare luna trecuta ám depus hartiile pentru divort ...

Buna am o intrebare luna trecuta ám depus hartiile pentru divort la notar astazi am primit certificatul de divort
Eu cu fostul meu sot ne am separat de un an intre timp mi ám facut o relatíe sí am ramas gravida Luna asta trebuie sa nasc intrebarea mea este ca copilul poate sa trec pe numele actualului? Ca el este tatal sí am luat numele de fata inapoi
Doar dacă vă căsătoriți înainte de a naște.
Conform legislației în vigoare, copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soțul mamei, Având în vedere că a fost conceput în timpul căsătoriei, va avea ca tată pe fostul soț, și va trebui apoi să mergeți în instanță pentru proces de tăgadă paternitate.
In primul rand, dvs trebuie sa va schimbati buletinul. Ceea ce dureaza cam o saptamana.
In al doilea rand, trebuie sa depuneti actele la starea civila, cu 10 zile inainte de oficierea casatoriei. Deci ar dura minimum 20 de zile, pana cand sa va puteti casatori.
La starea civila va trebui sa prezentati si certificatul de divort.

Potrivit art.414 alin.1 din Codul civil- Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
Copilul dvs a fost conceput in timp ce erati casatorita cu primul sot.
Prin urmare, pe certificatul de nastere al copilului, va figura ca tată primul dvs sot.
Ulterior, va trebui sa va adresati instantei pentru o actiune in tagada paternitatii, si dupa ce obtineti o hotatare judecatoreasca, prin care insanta stabileste ca tatal este actualui, abia atunci veti putea reface certificatul de nastere al copilului, cu numele tatalui biologic.
poate totusi reusiti sa va casatoriti inainte de a naste.. daca veti avea un copil nascut in casatorie, sotul dvs va fi tatal.
gi-jane2, moderator
La urgență, schimbarea actului de identitate se poate face în două zile.
De asemenea, cu acordul primarul, se poate beneficia de dispensă, în sensul că se poate oficia căsătoria mai repede de cele 10 zile, dată fiind vârsta avansată a sarcinii.
Dacă doriți căsătoria și vă grăbiți puțin, se poate rezolva. Ulterior, în instanța , va fi complicat și de durată.