avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna am o intrebare luna trecuta ám depus hartiile ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna am o intrebare luna trecuta ám depus hartiile pentru divort ...

Buna am o intrebare luna trecuta ám depus hartiile pentru divort la notar astazi am primit certificatul de divort
Eu cu fostul meu sot ne am separat de un an intre timp mi ám facut o relatíe sí am ramas gravida Luna asta trebuie sa nasc intrebarea mea este ca copilul poate sa trec pe numele actualului? Ca el este tatal sí am luat numele de fata inapoi
Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 14:34, 14 Octombrie 2024
Doar dacă vă căsătoriți înainte de a naște.
Conform legislației în vigoare, copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soțul mamei, Având în vedere că a fost conceput în timpul căsătoriei, va avea ca tată pe fostul soț, și va trebui apoi să mergeți în instanță pentru proces de tăgadă paternitate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rand, dvs trebuie sa va schimbati buletinul. Ceea ce dureaza cam o saptamana.
In al doilea rand, trebuie sa depuneti actele la starea civila, cu 10 zile inainte de oficierea casatoriei. Deci ar dura minimum 20 de zile, pana cand sa va puteti casatori.
La starea civila va trebui sa prezentati si certificatul de divort.

Potrivit art.414 alin.1 din Codul civil- Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
Copilul dvs a fost conceput in timp ce erati casatorita cu primul sot.
Prin urmare, pe certificatul de nastere al copilului, va figura ca tată primul dvs sot.
Ulterior, va trebui sa va adresati instantei pentru o actiune in tagada paternitatii, si dupa ce obtineti o hotatare judecatoreasca, prin care insanta stabileste ca tatal este actualui, abia atunci veti putea reface certificatul de nastere al copilului, cu numele tatalui biologic.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
poate totusi reusiti sa va casatoriti inainte de a naste.. daca veti avea un copil nascut in casatorie, sotul dvs va fi tatal.
Ultima modificare: Luni, 14 Octombrie 2024
gi-jane2, moderator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
La urgență, schimbarea actului de identitate se poate face în două zile.
De asemenea, cu acordul primarul, se poate beneficia de dispensă, în sensul că se poate oficia căsătoria mai repede de cele 10 zile, dată fiind vârsta avansată a sarcinii.
Dacă doriți căsătoria și vă grăbiți puțin, se poate rezolva. Ulterior, în instanța , va fi complicat și de durată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort, sarcina in perioada procesului Alecsandra_88 Alecsandra_88 Buna ziua, As dori sa stiu care este situatia din punct de vedere juridic in cazul urmator: - in momentul de fata eu sunt in divort dar am un alt partener. ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea nasterii la starea civila cool123 cool123 buna ziua, am inteles ca nasterea se inregistreaza la termen de 14 zile la starea civila pe raza careia a avut loca nasterea, respectiv sectorul unde se afla ... (vezi toată discuția)
Paternitate copil in timpul casatoriei/ dupa divort abc123 abc123 As dori sa stiu cum poate fi recunoscut ca tata al copilului pe care il voi naste in luna martie prietenul meu (tatal real al copilului) avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)