Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Girant CAR invatamint.Sotul meu a girat o persoana ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Girant CAR invatamint.Sotul meu a girat o persoana care nu mai ...

Girant CAR invatamint.Sotul meu a girat o persoana care nu mai plătește ratele.Girantii în nr.de trei au plătit ratele timp de un an după care unul din giranți a murit.iar acum soțul meu și cel lalt girant trebuie sa plătească ratele doar ca va trebui sa achite o suma mai mare .Soțul nu poate achita deoarece pensia nu ii permite sa mai rămână cu nici un leu ce poate sa faca?
Sotului ca girant i se aplica Art 729 - Cod procedura civila.

1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:

a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
Dapix, utilizator