Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca un individ de 70 / 80 de ani are o relatie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca un individ de 70 / 80 de ani are o relatie sexuala cu o ...

Daca un individ de 70 / 80 de ani are o relatie sexuala cu o fata de 16 ani, aceasta fiind sa zicem iubita lui, legal este permis sau nu ? va rog raspunsuri pe subiect nu glumite si alte forme de low iq. In codul penal este scris ambiguu
Poate să fie sau nu legal în funcție de împrejurările concrete în care a avut loc actul sexual. Asta dacă minorul are 16 ani împliniți. Sub 16 e ilegal.
În ceea ce îl privește pe major e irelevant că are 70+ sau e mult mai tânăr. Nu se ține cont doar de vârstă ca să știm concret dacă e legal sau nu.
De asta nu primești un răspuns clar.

curiozitatile a scris:

Daca un individ de 70 / 80 de ani are o relatie sexuala cu o fata de 16 ani, aceasta fiind sa zicem iubita lui, legal este permis sau nu ? va rog raspunsuri pe subiect nu glumite si alte forme de low iq. In codul penal este scris ambiguu

Minorul are 16 ani impliniti, majorul nu ii este profesor sau ruda. Minorul nu are probleme psihice, nu a primit bani pentru sex. Este legal sau nu ?
Tot nu pot sa va spun dacă e legal sau nu. Chiar dacă nu ii este rudă sau profesor, codul prevede și alte circumstanțe care pot incrimina fapta:
- majorul a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situații de dependență, unei boli, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze (depinde cum interpretează acest alineat organele judiciare ca voi puteți spune ca nu e cazul, dar poate sa fie).

- fapta a pus în pericol viața minorului (de care poate nu e conștientă, dar care reiese dacă se va dispune o expertiza medicală)

Fiind o situație oarecum sensibila nu există un raspuns batut în cui ca e legal sau nu.

Dacă situația este reală, eu zic ca riscurile să se considere infracțiune există. Pentru a aduce argumente ca nu se încadrează în absolut nicio situație care incrimineaza fapta trebuie cunoscute absolut toate detaliile: Când și cum s-au cunoscut, ce discuții au avut, cum au decis să fie împreună, ce cunosc cei din jurul lor despre relație, în ce împrejurări a avut loc actual sexual-care din ei a avut inițiativa și în circumstanțe s-a luat această hotărâre/s-a consimțit la relația sexuală. Practic trebuie cunoscut istoricul relației lor. Care desigur diferă de la caz la caz.

curiozitatile a scris:

Minorul are 16 ani impliniti, majorul nu ii este profesor sau ruda. Minorul nu are probleme psihice, nu a primit bani pentru sex. Este legal sau nu ?

Ce e prostia aia ? minora nu e bolnava psihic, nu are handicap. E viata pusa in pericol ? nu, minora e bine mersi
ciudate curiozitati au unii...
vb de consimtamantul victimei, trebuie sa se cerceteze, pt ca da, vb de o victima.. ca doar nu e atractie intre un copil de 16 ani si un batran de 70